Anunturi

Parteneri

Sponsori

Sponsori

Sportiva Lidia Marin, legitimată la SCM Deva, a obținut cea mai bună performanță a delegației României la „Cupa Europei” rezervată cadeților, desfășurată la Bielsko-Biala, în Polonia, în perioada 6-8 iunie. Componenta Centrului Național de Judo de la Deva a obținut medalia de aur la categoria 40 kilograme, fiind singura campioană dintre cei 15 judoka tricolori prezenți la competiție.
Patru victorii consecutive
Talentata sportivă antrenată de Ramona Enache a făcut un concurs perfect, reușind să câștige toate cele

patru meciuri disputate la categoria sa de greutate. În prima partidă, Lidia Marin a învins-o pe Anastasiia Kuterina din Rusia, iar apoi s-a dovedit mai bună decât Laya Meister din Germania, Ilona Tkachova din Ucraina și Lucie Luther din Franța. În urma acestor victorii pe linie, componenta Centrului Național de Judo de la Deva a obținut medalia de aur la categoria 40 kilograme, fiind urmată în clasament de Ilona Tkachova din Ucraina și Lucie Luther din Franța. „Lidia a concurat fără greșeală și a fost răsplătită cu medalia de aur. Sperăm ca ea să confirme acest rezultat valoros și la Campionatul European”, a afirmat Mugurel Ciușcă, directorul Centrului Național de Judo de la Deva. Delegația României a fost formată din 15 sportivi (opt la masculin și șapte la feminin), dar în afară de Lidia Marin doar Vlad Luncan (ctg. 50 kg) a mai reușit să urce pe podium, el cucerind medalia de bronz.